Projekt azonosító: HU09-0046-A2-2013 | Web: karmentes.weebly.com
A leggyakoribb talaj és vízbázisokat veszélyeztető, rendkívül mérgező rövid szénláncú halogénezett szénhidrogén szennyezések kezelésének egyik leghatékonyabb módja a szennyezőanyagok helyben (in situ), mikroorganizmusokkal történő lebontása azaz bioremediációja. A Fermentia Kft. és az ELTE Mikrobiológiai Tanszék 2013 óta közösen dolgozik alifás rövid szénláncú szénhidrogénekkel szennyezett területek kármentesítésre alkalmas, mikrobiális oltóanyag(ok) létrehozásán, fejlesztésén, továbbá a megfelelő és hatékony bioremediációs technológiai háttér kialakításán és optimálásán, a terepi körülmények közötti legnagyobb hatékonyság elérése céljából.
A létrejött kutatócsoport a mikrobiális oltókultúra előállításához különböző perklóreténnel és triklóreténnel szennyezett területekről származó mikroorganizmus közösségeket izolált. A terület autochton, klórozott etének bontásban, azaz a deklorináció folyamatában résztvevő szervezeteit anaerob ökoszisztéma szelekciós (mikrokozmosz) kísérletekben dúsította fel. A hatékony deklorinációra képes mikroorganizmus közösségeket ezt követően félüzemi körülmények között, anaerob fermentációval szaporítjuk. A kifejlesztett oltókultúra egyedülállóságát a szilárd fázis jelenléte, a talajvizek hőmérsékletével összevethető inkubációs hőmérséklet (<20°C), továbbá az alkalmazott fermentációs technológia adja, amelyek együttesen hozzájárultak egy egyedi mikrobiális közösség kialakulásához, ezáltal a tenyészetek bioaugmentációs oltóanyagként való alkalmazhatóságához. A diverz deklorináló mikroorganizmus közösség lehetővé teszi az alifás rövid szénláncú klórozott szénhidrogének eténig, mint ártalmatlan végtermékig történő teljes biodegradációját.
A projekt alatt kidolgozott és azóta továbbfejlesztett mikrobiális oltókultúra, valamint a kijuttatási eljárás piacra kerülésével a végső cél a szennyezések mértékének csökkentése, ezáltal a környezetvédelmi szempontból kiemelt jelentőségű talajok, illetve vízbázisok védelme.
Az oltóanyag kifejlesztéséhez nagy segítséget jelentett a KÖRNYEZETBARÁT TERMELÉSI TECHNOLÓGIÁK FOKOZOTTABB HASZNÁLATA Zöld Ipari Innováció programban elnyert pályázat (Pályázati azonosító: HU09-0046-A2-2013), amelyben a Dynea Hungary Kft.-vel létrehozott konzorciumi keretekben megtörténtek az első sikeres terepi pilot kísérletek.
A kutatás során számos publikáció: szakcikk, előadás, diplomamunka és TDK dolgozat született.
Fejlesztünk tovább….
Jelenleg önálló TPH, BTEX és klórbenzolok bontására alkalmas oltóanyag prototípusainkat fejlesztjük.
FERM&GO 1V
A rövid szénláncú klórozott etének (tetraklór-etilén – PCE, triklór-etilén – TCE, diklór-etilének – DCE-k, vinil-klorid – VC) okozta szennyezéseket, jelenlegi tudásunk szerint egyedül – a…